PROFIBEAUTY E-SHOP
PROFIBEAUTY PROFESIONAL
KAM NA APLIKACI
PROFIBEAUTY MAGAZÍN

Vypadávání a ztráta vlasů

VYPADÁVÁNÍ A ZTRÁTA VLASŮ

Zdravý člověk má na hlavě průměrně 120 až 150 tisíc vlasů. Každý den ztrácíme okolo 100 vlasů. Je to přirozený proces a ani si toho nevšimneme. Pokud se ale teno počet zvýší, již to zaznamenáme. Nejprve na kartáči, později i na prořídlé hlavě. Příčiny nadměrného vypadávání vlasů lze hledat v genetice, hormonální nerovnováze, nedostatečné výživě, nebo nadměrném stresu.

 

Problémy s vypadáváním a ztrátou vlasů jsou těžkou zkouškou pro naše sebevědomí a život ve společnosti. Moderní technologie i tradiční vlásenkářské řemeslo nabízí možná řešení a pomáhají tyto strasti překonat.

Plešatění

Ztráta vlasů má velký vliv na psychiku a sebevědomí člověka.

Podívejme se blíže na příčiny vypadávání vlasů

Genetika

Nadměrné padání vlasů a plešatění vlivem DNA postihuje jak muže, tak i ženy. Přes 50% žen ve věku nad 50 let tento fakt pocítí na vlastní kůži. Geneticky podložená plešatost u mužů byla tématem četných studií a díky tomu již víme, které konkrétní geny nadměrné vypadávání vlasů u mužů zapříčiňují. Odhaduje se, že tyto geny dědí více než 80% z nich. Genetika tak zjevně hraje v plešatění a řídnutí vlasů velmi významnou roli.


Hormony

Kvalita a množství vlasů je pod neustálou kontrolou hormonů žláz s vnitřní sekrecí. Mnohdy tak za padáním valsů stojí hormonální poruchy. Které z nich to jsou? Nejčastěji jde o poruchy funkce štítné žlázy, vyčerpání nadledvinek a menopauzu u žen, repektive andropauzu u mužů.

Za ucpaným odpadem umyvadla po ranním česání může stát hypothyroitida a další poruchy štítné žlázy, jako např. Hashimotova choroba nebo Gravesova nemoc. Štítná žláza řídí metabolismus v těle, proto je růst vlasů na její správné funkci závislý. Hormony štítné žlázy dávají impuls vlasovým cibulkám, aby se připravily na další cyklus růstu.

Nadledvinky regulují stres. Jsou zodpovědné za produkci hormonů jako je kortizol nebo např. DHEA. Nadměrný stres vede k disbalanci těchto hormonů a je tak dalším z významných faktorů, které způsobují, že máte při česání hřeben plný vlasů.

Menopauza, resp. andropauza je stavem, který dříve či později potká každého znás. Reprodukční orgány postupně sníží produkci svých hormonů a jejich nedostatek může způsobit  nadměrné padání vlasů.


Výživa a léky

Nedostatečný příjem vitamínů a minerálních látek, kvalitních bílkovin a esenciálních mastných kyselin; anémie způsobená nedostatkem vitamínu B12 a železa; užívání léčiv ředících krev, léků na revmatoidní artritidu na bázi metotrexátu, protizánětlivých léků (včetně nadužívání Ibalginu) a anabolických steroidů nebo lythia (léčba bipolární poruchy) - to vše může být příčinou ranních předzrcadlových depresí.


Chemoterapie - náhlá ztráta vlasů v důsledku léčby

Chemoterapie spočívá v destrukci rakovinných buněk pomocí cytostatik. Ta napadají rakovinné buňky a zamezují jejich dalšímu růstu a šíření. Vedlejším účinkem léčby však může být i napadení jiných, nerakovinových, buněk – např. vlasových kořínků. Důsledkem je pak ztráta vlasů, která je naštěstí reversibilní. Zatímco rakovinné buňky zpravidla odumřou, normální buňky – včetně vlasových – se obnoví a vlasy znovu narostou. 

Ztráta vlasů v důsledku chemoterapie představuje pro pacienty jeden z nejvíce traumatických aspektů této léčby. O vlasy přijde cca 65% pacientů. Počet postižených pacientů a intenzita ztráty vlasů se liší v závislosti na typu léčby.

Když vlasy vypadávají, pohled do zrcadla bývá bolestný


Jaká existují řešení?

 

Odhalit příčinu a napravit, co se dá!

V první řadě je důležité zjistit příčinu vypadávání vlasů a napravit, co se dá. V řadě případů pomůže úprava životního stylu. Udělejte správné kroky pro obnovu růstu vlasů vlastními silami nebo s pomocí lékaře:

  • vyváženou stravou bohatou na látky nezbytné pro růst vlasů,
  • doplňky stravy určenými na podporu růstu vlasů,
  • eliminací škodlivých vlivů a nadměrného stresu,
  • léčbou hormonální nerovnováhy, anémie apod.,
  • důslednou péčí o vlasy s použitím vhodné kosmetiky.

 

Zahušťování vlasů pomůže cítit se opět dobře

Moderní metody zahušťování vlasů poskytují řešení, jak ztrátě vlasů čelit. Pomohou nám vyhnout se soucitným pohledům, dodají nové sebevědomí a dobrý pocit při pohledu do zrcadla. Umožňují nám vést opět normální život ve společnosti. Pokud je zahuštění provedeno profesionálně, nikdo nepozná, že to nejsou Vaše vlastní vlasy. Možností je celá řada a v dalších článcích si jednotlivé metody podrobně představíme.

  • Jednorázové zahuštění pomocí zahušťovacích vlasových pásů a tresů zvládnete pohodlně sami, poslouží v případě řídkých vlasů pro výjimečné příležitosti;
  • Permanentní metody zahušťování nabízí řešení pro každodenní nošení, pokud máte řídké vlasy - keratinem, vlasovými páskami či přístrojem ExtendMagic;
  • Řešení lysinek a kompletní ztráty vlasů je možné pomocí příčesků, tupé, vlasových integrací a paruk z pravých, případně syntentických vlasů.

 

Věděli jste, že...

zahuštěné vlasy, paruky i příčesky můžete můžete upravovat dle libosti? Natáčet je kulmou, žehlit a tvarovat do účesů dle Vašeho přání není problém, chovají se jako Vaše vlastní vlasy!