PROFIBEAUTY E-SHOP
PROFIBEAUTY PROFESIONAL
KAM NA APLIKACI
PROFIBEAUTY MAGAZÍN

Problémy s vlasy

PROBLÉMY S VLASY - PŘÍČINY A ŘEŠENÍ

Zcela spokojeno s kvalitou svých vlasů je podle nejrůznějších průzkumů poslední doby pouze malé procento populace. Až 90% z nás trápí problémy s vlasy či vlasovou pokožkou. Ve skutečnosti však ne každý své potíže doopravdy řeší, většina bohužel nepátrá po příčinách a zůstává pouze u rozmrzelých stížností. Nejčastějším problémem je vypadávání vlasů. Mastné vlasy trápí přibližně 30 % lidí, tvorbou lupů trpí cca 10% z nás. Mezi další problémy s vlasy patří suchá anebo citlivá vlasová pokožka, suché a lámavé vlasy. Velmi častým požadavkem je zpevnění jemných a nepoddajných vlasů, anebo zacelení roztřepených konečků a celkové posílení křehkých vlasů bez života.

Problémy s vlasy či vlasovou pokožkou v průběhu života potkají téměř každého

 

Kvalitu vlasů ovlivňuje řada faktorů

Kvalitu vlasů do velké míry ovlivňuje genetická predispozice, výrazně se na ní podepisují také hormonální změny (dospívání; těhotenství, kojení a menopauza u žen; andropauza u mužů) a poruchy (například při onemocnění štítné žlázy) a v neposlední řadě i náš životní styl. Špatná životospráva, nedostatek spánku, přemíra stresu a nedostatečná péče hrají mnohdy klíčovou úlohu, pokud řešíme problémy s vlasy. Tyto faktory mohou významně ovlivnit nejen kvalitu našich vlasů, ale i celkový zdravotní stav. V případě nadměrné fyzické či psychické zátěže a nedostatku živin se postupně vyčerpávají rezervy organismu a v důsledku toho vlasy slábnou, vypadávají, nebo se objeví problémy s pokožkou hlavy. Tělo nám tak dává signál, že je něco špatně. Neřešené problémy s vlasy i případné zdravotní potíže mohou postupně přejít do chronického stadia. Obecně lze říci, že jakékoli onemocnění pokožky se léčí obtížně a mnohdy se jedná o běh na dlouhou trať.


Lupy

Z vlasové pokožky se neustále odlupují části buněk. Pokud k tomu dochází v nadměrné míře a příliš rychle, kožní buňky nemají čas dostatečně regenerovat a vzniká problém s lupy.  Tvorba lupů bývá doprovázena svěděním hlavy a často vznikají až bolavá místa. K tomuto problému může docházet z různých příčin, jako je citlivost pokožky na šampon či stylingové prostředky, špatná hygiena, hormonální disbalance, psychický stres, málo odpočinku a v neposlední řadě i nedostatek nutričně důležitých látek, tedy špatná výživa.

Lupy postihují až 10% populace

Věděli jste, že...

problémy s lupy rozdělujeme do dvou skupin?

Suché lupy (Pityriasis-capitis) – malé bílé částečky padající na ramena, pokožka může svědit, vlasy bývají lámavé.
Mastné lupy (Seborrhoea dermatitis) – jsou větší a zůstávají ve vlasech, kde mohou vytvářet krusty. V závislosti na závažnosti je možné přistoupit k domácí léčbě pomocí speciálních šamponů, nebo navštívit dermatologa.


Mastné vlasy

Důvodem rychlého maštění vlasů je zvýšená produkce tuku v mazových žlázách. První příčinou může být nevhodný šampon. Časté mytí vlasů příliš agresivními přípravky může mít za následek dehydrataci vlasové pokožky a zvýšenou produkci mazu. Proto je vhodné používat jemné šampony s pH 5,5 obohacené o hydratační složky. Nezdravá strava s vysokým obsahem tuků je dalším možným důvodem, proč se vlasy mastí již po několika hodinách od umytí. Svou roli v tomto problému hrají i hormony. Puberta, těhotenství, klimakterium – všechny tyto životní etapy mají za následek hormonální změny, které mohou stát za zvýšenou aktivitou mazových žláz ve vlasové pokožce.


Suché vlasy

Suché vlasy trpí dehydratací, jsou bez lesku, ztrácí pružnost, na omak jsou drsné a hrubé, s roztřepenými konečky. K tomu se může přidat podrážděná, svědivá pokožka hlavy s tvorbou suchých lupů. Příčinou může být častý tepelný styling, aplikace laků a tužicích přípravků, barvení nešetrnými barvami nebo trvalá ondulace. Dalším faktorem může být  nedostatek tekutin a suchý vzduch v místnosti, kde trávíte hodně času. Také jsou-li Vaše vlasy vystaveny intenzivnímu slunečnímu záření, působení slané mořské vody nebo chlorované vody v bazénu a městských bytech, dochází k jejich dehydrataci. V některých případech vzniká problém suchých vlasů vlivem hormonální nerovnováhy, která může být příčinou snížení funkce mazových žláz. Suché vlasy je dobré na nějaký čas nechat odpočinout od barvení a zesvětlování. Používejte šampon a balzám pro intenzivní hydrataci a po umytí nechte vlasy ideálně volně proschnout. Pokud je sušíte fénem, nastavte ho na nejnižší teplotu a použijte termoochranný sprej. 1x týdně dopřejte vlasům hloubkovou regenerační kúru. Pravidelnými masážemi hlavy můžete podpořit činnost mazových žláz.


Roztřepené konečky

Příčina roztřepených konečků je většinou spojena s působením vysoké teploty a mechanickým namáháním. Příliš slunce, horký vzduch při fénování, postupné vysušování vlasů používáním žehličky či kulmy, lámání konečků při nešetrném česání či natáčení vlasů - to vše může stát za vznikem nevzhledných roztřepených konečků. Celkový vzhled vlasů pak působí nezdravě a zanedbaně. Nejlepším řešením i prevencí je pravidelné zastřihávání vlasů každé 2 - 4 měsíce dle míry jejich poškození, ať doma či u kadeřníka. Aby se znovu netřepily, je vhodné používat speciální olejíčky či sérana konečky vlasů, které nejen, že chrání, ale do jisté míry dokáží poškozené konečky zacelit.

Roztřepené konečky je třeba pravidelně zastřihovat


 Za problémy s vlasy nemusí stát dědičnost

Jak bylo již uvedeno výše, problémy s vlasy mohou mít celou řadu příčin. Značnou roli zde sehrává genetika, věk, výživa, i zdravotní stránka. Pokud neznáme pravou příčinu padání, řídnutí vlasů, lupů, křehkých a lámavých vlasů, podrážděné pokožky a dalších potíží, pak je obtížné najít správné řešení. Často se pak stává, že i sebelepší produkt, slibující skvělé výsledky, u nás prostě nefunguje. Vystřídáme několik drahých "osvědčených" přípravků, ale žádný nezabírá, zato naše psychika dostává pořádně zabrat.

Trichologické vyšetření odhalí příčinu problémů s vlasy

Najít pravou příčinu problému je klíčem k úspěšnému řešení. Po vyloučení primárních faktorů, jako je například nový šampon, který nám nesvědčí, je vhodné svěřit se do rukou odborníků. Moderní metodu komplexní diagnostiky představuje tzv. trichologické vyšetření, které díky sérii podrobných testů udává dokonalý přehled o stavu vlasů i pokožky hlavy. Pomáhá odborníkům odhalit problémy již v zárodku a tak jim umožňuje pracovat na jejich odstranění dříve, než se potíže rozvinou do závažnějších forem.

Vyšetření se provádí pomocí speciální mikroskopické trichokamery, která umožňuje pozorovat detail pokožky hlavy i vlasu na monitoru. Lze tak zjistit, zda je vlas od kořínku dobře vyživován, či zda ve vlasech nejsou lupy, bakterie, nebo mazotoky bránící růstu zdravých a krásných vlasů. V některých případech se diagnóza doplní o vyšetření kožní biopsie nebo mykotické vyšetření, je-li podezření na seboroickou dermatitidu či jiné zánětlivé onemocnění.

Nedílnou součástí vyšetření je detialní pohovor s trichologem, při němž je třeba zodpovědět řadu otázek ohledně současného stavu vlasů, subjektivně pociťovaných potíží, péče, frekvence mytí, barvení či jiných chemických zásahů. Kvalitu vlasů a zdraví vlasové pokožky ovlivňuje i momentální zdravotní stav, proto se tricholog bude ptát na zdravotní problémy, užívané léky a doplňky stravy, rodinnou anamnézu, životní styl, stravování a pitný režim.

Díky přesné diagnóze lze následně účinně řešit padání a řídnutí vlasů, alopecii, mastné vlasy, seboroickou dermatitidu, lupy a šupinatění pokožky, lupénku, dehydratovanou kůži a suché vlasy nebo vlasy poškozené následkem chemických zákroků.